Garderoba jako osobne pomieszczenie

Czasy, kiedy wszystkie nasze ubranie upychaliśmy w małej szafie w rogu pokoju mijają bezpowrotnie. Obecnie coraz popularniejsze jest budowanie w domu osobnego pomieszczenia służącego za garderobę, lub wygospodarowanie go z istniejących pokoi.

Dlaczego warto zainwestować w garderobę?

garderobaZacznijmy od tego, że garderoba to po prostu większa szafa. O tyle większa, że zmieścimy w niej – w zależności od metrażu i naszych oczekiwań – ubrania dla siebie, małżonka, a nawet całej rodziny. Dodatkowo to odpowiednie miejsce na różnego rodzaju akcesoria tekstylne: walizki, koce, pościel, czy ręczniki. Zmieścimy też w niej ubrania zimowe, oraz część odzieży, która już na nas nie pasuje. Jeżeli chcemy wszystkie te rzeczy trzymać w jednym miejscu, warto zbudować jedną, dużą garderobę, dla całej rodziny. Jeżeli cenimy komfort i intymność warto zaprojektować prywatną garderobę, dla każdego członka rodziny.

Systemy przechowywania odzieży – półki, drążki, szuflady

Garderoba pozwala nam na większą dowolność w ułożeniu odzieży – jest to pomieszczenie gospodarcze, w którym warto zastosować rozwiązania praktyczne i wygodne, rezygnując z perfekcyjnego ładu i nienagannego ułożenia. Aby dostęp do ubrań i akcesoriów był najbardziej wygodny wyposażmy pomieszczenie w drążki, na których powiesimy liczne wieszaki. Wówczas mamy bezpośredni dostęp do każdego ubrania, bez konieczności ich ponownego składania. Półki w garderobie warto zamontować, zwłaszcza jeżeli będziemy przechowywać dodatkowe artykuły tekstylne takie jak pościel, czy koce. Dla składowania bielizny zamontować możemy szuflady, choć wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem będą metalowe kosze.

Wymiary mebli oraz wyposażenie dodatkowe

Dostosowując wysokość drążka ustalmy rodzaj odzieży, który na nim powiesimy – na spodnie, koszule i bluzki, wystarczy drążek na wysokości 120-150 cm. Na długie sukienki i kombinezony co najmniej 200 cm w dół. Półki, o głębokości min. 40 cm warto zamontować, zwłaszcza jeżeli będziemy przechowywać dodatkowe artykuły tekstylne takie jak pościel, czy koce.

Warto pamiętać o dobrym oświetleniu garderoby, zwłaszcza jeżeli montujemy w niej lustro. Dobrym rozwiązaniem będą podsufitowe lampy ledowe, ewentualnie duża stojąca lampa.

Jaką powierzchnię przeznaczyć na garderobę?

Aby swobodnie poruszać się po garderobie powinniśmy na nią wyznaczyć co najmniej 6m2. Jeżeli chcemy – co warto! – zmieścić w niej lustro i krzesło, na którym można usiąść i wygodnie się ubrać, należy zwiększyć tą powierzchnię nawet powyżej 10m2. Nie zawsze jednak dysponujemy takim miejscem do przeznaczenia pod pomieszczenie pomocnicze. Dlatego warto wydzielić garderobę nawet w mniejszych powierzchniach, na przykład kosztem wielkiej szafy w sypialni.

Jak widać garderoba może spełniać w domu bardzo ważną funkcję, także warto ją zaplanować, lub wydzielić choćby w niewielkim pomieszczeniu. Jeżeli nie mamy miejsca na oddzielny pokój wyodrębnijmy pomieszczenie z dwóch mniejszych, lub choćby miejsca pod schodami czy stryszku.

Leave a Reply

Captcha loading...