Harmonijna i estetyczna aranżacja przydomowego ogrodu

Kiedy decydujemy się na zakup domu z ogrodem, chcemy dołożyć wszelkich starań, aby to wszystko estetycznie się prezentowało. Zadbana nieruchomość w otoczeniu starannie dobranych kwiatów i zieleni może stanowić naprawdę atrakcyjną wizualnie kompozycję.

Jak zaprojektować ogród?

aranzacja-przydomowego-ogroduJeżeli zabieramy się organizowanie przestrzeni w naszym ogrodzie, możemy skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie (np. architekt krajobrazu), albo spróbować zrobić wszystko samodzielnie. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Tymczasem warto pamiętać o bardzo istotnej kwestii – powinniśmy postawić na spójną koncepcję. Nie ma tu miejsca na przypadkowe elementy, a działanie na chybił-trafił nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wszystkie aspekty trzeba dokładnie przeanalizować i dogłębnie przemyśleć.

Dopasowanie i kompozycja

Rośliny w naszym ogrodzie powinny być nieodłącznym elementem całości naszej posiadłości. Musimy zwrócić uwagę na wszystkie – z pozoru nieistotne – detale. Mogą one mieć kluczowe znaczenie w doborze kwiatów, drzew i krzewów. Odpowiednie dopasowanie jest bardzo ważne, choć czasem trudno zdecydować się na jedną koncepcję. Powinniśmy przyjrzeć się temu, w jakim stylu został wykonany nasz budynek i jego poszczególne elementy – elewacja, dach, a także ogrodzenie. Później zaś trzeba dobrać pasujące rośliny.

Warianty kolorystyczne

Dobór barw w ogrodzie w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jedni będą woleli nieco ekstrawagancji. inni raczej stonowane kolory. Ważne jest to, aby nie popadać w przesadę. Decyzje należy podejmować racjonalnie i nie dać się ponieść chwilowym uniesieniom. Same jaskrawe kwiaty, umiejscowione blisko siebie i w zbyt dużej ilości mogą wydawać się atrakcyjnym rozwiązaniem jedynie w naszej głowie, a w rzeczywistości okazać się wielkim rozczarowaniem.

Harmonia w naturze

Ogród jest elementem natury, który będzie nam towarzyszył w codziennym życiu. Nie należy zbytnio wydziwiać. Przyroda w całej swej okazałości jest bardzo harmonijna. Powinniśmy zadbać o to, aby nie burzyć tego schematu. Zbytnia sztuczność w ogrodzie nie sprawi, że stanie się on przyjemny dla oka. Umiarkowane rozwiązania, trzymające się konwencji naturalności, nie będą być może spektakularne i szokujące, ale za to mogą przywodzić na myśl błogi spokój.

Projektując ogród, powinniśmy wiedzieć, że choć można – oczywiście – zastosować pewne rozwiązania niecodzienne i skonstruować całość w intrygujący sposób, należy zachować umiar. Natura nie lubi przesady – zdecydowanie lepiej postawić na równowagę.

Leave a Reply

Captcha loading...