Ogrodzenie – jakie powinno pełnić funkcje?

Własny ogród jest dużym udogodnieniem, ale również sporym wyzwaniem dla osób go prowadzących czy urządzających. Zwykle jest to przestrzeń ogrodzona – zastanówmy się zatem, jakie funkcje może pełnić ogrodzenie ogrodowe?

Sposoby wydzielania granic w ogrodzie

ogrodzenieOgród, czy będący powierzchnią wokół domu, czy osobną działką powinien mieć wyznaczone granice. Choć czasami stawianie ogrodzenia nie jest konieczne, zwykle czujemy się bardziej komfortowo w tak oddzielonej przestrzeni. W takiej sytuacji ogrodzenie pełni niezawodną funkcję graniczną, jasno wyznaczającą ogród jakim dysponujemy, jak i stawia granice osobom w nim niepożądanym. Może to być drewniany płot, murek, siatka czy żywopłot – opcji jest sporo, muszą być dopasowane do otoczenia i pozostałych funkcji, jakie powinny spełniać.

Strefy użytkowe – jak je wydzielić?

Ogrodzenie bardzo często stosowane jest wewnątrz działki. Służy wtedy wydzielaniu poszczególnych stref. Stosowane jest najczęściej niższe niż ogrodzenie zewnętrzne, jednak pozwala na uzyskanie na przykład trawiastej strefy rekreacyjnej, oddzielnej strefy na basen czy trampolinę, osobnego ogrodu kwiatowego czy ogródka warzywnego. Można tego typu podział utworzyć na przykład z użyciem roślin – krzewów czy ozdobnej, wysokiej trawy.

Zabezpieczenie i osłonięcie działki ogrodzeniem

Funkcja ochronna ogrodzenia wydaje się być często jedną z tych najbardziej oczywistych. Chodzi tu nie tylko o uniemożliwienie dostępu niepowołanym osobom, ale również na przykład zwierzętom mogącym wejść w szkodę. Ważne często dla właścicieli ogrodu staje się odizolowanie przestrzeni od świata zewnętrznego – stworzenie własnej prywatnej strefy. Świetnie w roli ogrodzenia mogą sprawdzić się wtedy na przykład półprzezroczyste parkany czy siatki, na których można puścić rośliny pnące. Pozostawia to przepływ światła, jednocześnie tworząc częściowo naturalną barierę.

Ogrodzenie wyjątkową dekoracją ogrodu

Ogrodzenie mimo wielu funkcji użytkowych, w przypadku ogrodu warto by miało również funkcję dekoracyjną. Nie wystarczy jedynie jego właściwy montaż i eksploatacja, ale również dopracowanie projektu, odpowiednie dobranie materiałów. Ciekawym pomysłem na dekorację ogrodową może być tak zwane żywe ogrodzenie – stworzone z odpowiednio dobranych roślin, czy murki albo płotki czy pergole oplecione zieloną czy kwitnącą roślinnością.

Warto decydując się na wybór ogrodzenia wziąć pod uwagę wszystkie możliwe zastosowania, gdyż często można nie zdawać sobie nawet sprawy, że wykorzystać możemy je na różne sposoby. Dobrze zaprojektowane i wykonane ogrodzenie będzie służyło wtedy przez lata.

Leave a Reply

Captcha loading...