Popularne kwiaty doniczkowe

Rośliny doniczkowe przede wszystkim stanowią świetną dekorację mieszkania, przyczyniają się również do oczyszczania powietrza i niwelowania toksyn i alergenów. W kwiaciarniach dostępny jest taki duży wybór, że niejednokrotnie ciężko zdecydować. Do najpopularniejszych kwiatów doniczkowych należą m.in. Monstera, Zamioculcas, Echeveria, “Perle von Nurnberg”, Agave Victoriae Reginae, pięknie się prezentują i bez wątpienia pasują do każdego wnętrza.

Monstera- posiadaczka niezwykłych liści

monsteraMonstera to bardzo dekoracyjna roślina doniczkowa, która posiada niezwykle, ozdobne liście i jest jedną z największych roślin pokojowych. Stosunkowo łatwo ją uprawiać, ponieważ bardzo dobrze znosi warunku panujące w domach i nie ma specjalnych wymagań. Dobrzy, aby była ustawiona w jasnym, albo półcienistym miejscu, w temperaturze pokojowej. Wrażliwa jest na przeciągi, nie należy też jej zbyt często podlewać. Monstera należy do grupy roślin płożących, dlatego aby utrzymać ten efekt trzeba przymocować pędy do specjalnej podpory.

Zamioculcas

Zamioculcas to w ostatnim czasie modna roślina. Jej liście są błyszczące i skórzaste, dzięki czemu wygląda elegancko. Podobnie jak Monstera Zamioculcas nie ma zbyt dużych wymagań jeżeli chodzi o uprawę. Nie powinna być przechowywana w zbyt niskich temperaturach i w miejscach mocno nasłonecznionych. Nie należy też jej zbyt obficie podlewać, ponieważ w takim wypadku kłącza mogą zgnić (wystarczy ją nawadniać mniej więcej dwa razy w tygodniu). Co roku lub co dwa lata należy przesadzić Zamioculcas do większej doniczki.

Palma Areka

Palma Areka to roślina bambusowa, która świetnie się nada do pochłaniania szkodliwych substancji obecnych w mieszkaniach i do nawilżania powietrza. Wygląda bardzo dostojnie i jej obecność wprowadzi do każdego domu niepowtarzalny klimat. Ma charakterystyczne pierzaste liście. Palma Areka potrzebuje dużo słońca i wyższe temperatury, należy też częściej ją podlewać.  Może osiągnąć ok. 2 metry wysokości.

Agave victoriae reginae

Agave victoriae reginae to bardzo popularny i ceniony gatunek agawy. Charakteryzuje się białymi wzorkami na liściach i zwartą formą. Rośnie bardzo powoli i może osiągnąć maksymalnie ok. 45 centymetrów wysokości. Nie ma zbyt dużych wymagań, najlepiej ustawić ją w nasłonecznionym miejscu i nie zbyt często podlewać. Gatunek ten jest bardzo odporny na suszę. Dodatkowo zaleca się dwa razy w okresie wegetacji nawozić ją specjalnym nawozem z dodatkiem potasu.

Echeveria “Perle von Nurnberg”

Echeveria “Perle von Nurnberg” to bardzo ciekawa roślina doniczkowa. Jest bardzo piękna i charakteryzuje się mięsistymi, grubymi liśćmi, które układają się w unikatowe rozety. Powinno się ją ustawić w słonecznym miejscu i oszczędnie podlewać. Nie jest zbyt wymagająca i łatwo ją utrzymać w dobrym stanie. Poleca się nawożenie Echaverii nawozami przeznaczonymi do kaktusów.

Powyższe propozycje roślin są nie tylko bardzo piękne, ale również ich pielęgnacja nie jest kłopotliwa i wymagająca. Dlatego są one świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na dbanie o swoje rośliny!

Leave a Reply

Captcha loading...