Remont zlecić czy wykonać samodzielnie?

Wielu z nas stanęło kiedyś przed niezwykle trudnym wyborem: czy zlecić remont firmie zewnętrznej, czy zrobić go samodzielnie. Każdy co najmniej raz w życiu słyszał bowiem historie dotyczące fuszerek, jakich dopuścili się “fachowcy”. Strach przed tego typu sytuacją nierzadko powoduje, że postanawiamy spróbować swoich sił w pracach remontowych. Czy to jednak odpowiednia taktyka?

Jakie prace należy wykonać?

remontJeśli odbieracie mieszkanie w stanie deweloperskim i musi ono zostać przygotowane od zera, poważnie zastanówcie się, czy jesteście w stanie wykonać wszystkie prace samodzielnie. Jeśli macie umiejętności manualne a także odpowiednią wiedzę, prawdopodobnie bez problemu podłączycie wszystkie potrzebne sprzęty. Pamiętajcie jednak, że do tego nierzadko potrzeba nie tylko wiedzy, ale także sporej siły. Jeśli zatem remont polega na zrobieniu łazienki “od zera”, lepiej chociaż częściowo zdać się na specjalistów. Przed przystąpieniem do remontu mieszkania warto zrobić dokładną listę prac, które jesteście w stanie wykonać samodzielnie (malowanie ścian, kładzenie płytek czy paneli, tynkowanie).

Jakim budżetem dysponujemy?

To bardzo istotna kwestia, którą musicie ustalić z jak największą dokładnością. Sprawdźcie, jakich materiałów będziecie potrzebować i w jakich ilościach oraz oczywiście ile będą Was one kosztować. Jeśli martwicie się, że może Wam zabraknąć pieniędzy, sprawdzajcie ceny w różnych sklepach. Z dużym prawdopodobieństwem uda Wam się trafić na przecenę materiałów budowlanych. Pamiętajcie także, by nie oszczędzać kosztem jakości materiałów. Może to się poważnie odbić na wyglądzie Waszego mieszkania oraz trwałości remontu. Jeśli będziecie korzystać z pomocy fachowca, weźcie pod uwagę cenę robocizny ale także to, że prawdopodobnie będzie on mógł kupić potrzebne materiały w niższych, hurtowych cenach.

Samodzielny remont to wielka satysfakcja

Jeśli myślicie o samodzielnym wykonaniu remontu bądź jego większości tylko przez wzgląd na brak zaufania do fachowców, możecie zrezygnować na samym starcie. Rzetelność specjalistów z łatwością sprawdzicie przecież w Internecie, upewniając się, że jest on wart swojej ceny. W samodzielnym remoncie chodzi o coś więcej, niż tylko o oszczędzanie pieniędzy. Chodzi o satysfakcję, prawdziwą frajdę. To ciężka i wymagająca praca, która zajmie Wam sporo czasu. Jednak, gdy tylko zobaczycie efekty, będziecie wiedzieć, że było warto. Jeśli jednak nie macie czasu ani ochoty na samodzielny remont, zlećcie wszystko fachowcowi. Po co się męczyć?

Remont mieszkania potrafi dać się we znaki – wymaga od nas ogromnego nakładu pracy. Jednak efekty czasami przechodzą nasze wyobrażenia. Pamiętajmy, w takim domu będziemy mieszkać i przez dużą część dnia spędzać w nim czas. Zróbmy zatem wszystko, by wyglądał on najlepiej, jak tylko się da.

Leave a Reply

Captcha loading...